Raspberry Pi

Küçük, güçlü ve hafif ARM tabanlı bilgisayar.

Tüm Raspberry Pi ürünleri

Raspberry Pi 3 Model B

Pi ailesinin en son ürünü olan, YENİ Raspberry Pi 3 Model B ile tanışın. İlk orijinal Raspberry Pi işlem performansından 10 katı daha hızlı ve 802.11 b/g/n Kablosuz LAN ve Bluetooth 4.1 bağlantılarına sahip.

Yeni Pi 3 sadece programlama öğrenmek, oyun oynamak için değil, aynı zamanda IoT projeleri için de oldukça ideal.

İşlemci Broadcom BCM2387 yonga seti, 1.2GHz dört çekirdekli ARM Cortex-A53.802.11 b/g/n Kablosuz LAN and Bluetooth 4.1 (Bluetooth Classic ve LE)
GPU Çift çekirdekli VideoCore IV® Multimedia Co-İşlemci. Open GL ES 2.0, donanım hızlandırmalı OpenVG ve 1080p30 H.264 yüksek profilli şifrelerini çözebilir. 1GPiksel/s, 1.5Gtexel/s ya da doku filtreleme ve DMA altyapısı ile 24GFLOPS yeteneğine sahip.
Hafıza 1GB LPDDR2
İşletim Sistemi Linux işletim sistemi veya Windows 10 IoT bir sürümünü çalıştırabilir.
Boyutlar 85 x 56 x 17mm
Güç Micro USB soketi 5V1, 2.5A

YENİ Raspberry Pi 3 Aksesuarları

YENİ Raspberry Pi 3 Model B'yi bağlamak Pi kadar kolay

YENİ Raspberry Pi’niz size ilk ulaştığında onu kolayca bağlayabilir ve ürününüzü başlatabilirsiniz. Ürününüzü başlatmak ve Raspberry Pi Foundation tarafından hazırlanan NOOBS (New Out of the Box Software) kurulumunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için DesignSpark’tan Pete Wood’u takip edin.

Raspberry Pi’niz için her şeyi aldınız mı?

Raspberry Pi

Favori Raspberry Pi Projeleri

Pi'nin Hikayesi

İlk başladığı günden beri (29 Şubat 2012) 8 milyondan fazla Raspberry Pi satıldı.

Peki, Raspberry Pi neden dünya çapında fenomen oldu?

Küçük boyutları ve iyi performansıyla, düşük güçlü Raspberry Pi A ’dan en güçlü olan Raspberry Pi 3 Model B’ ye kadar hepsi daha az maliyet, yüksek performans ve bağlanma kolaylığı sunuyor. Her bir kart, merkezinde, Windows 10 IoT’den NOOBS’a kadar birçok farklı işletim sistemini çalıştırabilme kapasitesine sahip güçlü bir işlemci ailesi olan Broadcom SoC’ları barındırıyor.

Şu anda bile milyonlarca insan programlama yapmak, projelerinde kullanmak, üretmek veya öğrenmek için Raspberry Pi’lerini kullanıyorlar. Eğitimden üretim bandı kullanımına kadar, Raspberry Pi’nin becerileri ve destekleri, programlamada yeni veya tecrübeli olan mühendisleri hatta astronotları Pi ailesini kullanmak için teşvik ediyor.

Şubat 2016’da astronot Tim Peake (şimdiki adıyla Astro Pi), Pi Sense HAT modülü ile Raspberry Pi kullanarak uzayda kodlama yapmaya başladı.

Evet, nerede olursanız olun (bir uzay istasyonunda olsanız bile) Raspberry Pi’niz ile keşfetmeye ve kodlamaya devam edin.

Raspberry Pi Vakfı

Bir Birleşik Krallık vakfı olan Raspberry Pi Vakfı, özellikle bilgisayar bilimleri, programlama ve ilgili alanlarda çocukları ve yetişkinleri eğitmek ve yeteneklerini geliştirmeyi ve hızlandırmayı amaç edinmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan, sadece kredi kartı boyutlarında olan, Raspberry Pi adında, üzerinde Scratch ve Python gibi birçok programlama dilini çalıştırabilme yeteneğine sahip, düşük maliyetli, güçlü ve kolay erişilebilen bir bilgisayarı bizlerle tanıştırdı. Vakıf hacker’lara, kendini geliştirenlere ve elektronik mühendislerine yeni bir nesil kodlama getirdi.

İnternet üzerinden yüksek çözünürlüklü videoyu bile oynatabilen Raspberry Pi, bir bilgisayardan beklediğiniz her şeyi yapabilir. RS Components lisansı ile Birleşik Krallık’ta üretilen, Raspberry Pi 3 Model B’den Compute modülüne kadar tüm Raspberry Pi’ler, OEM uygulamaları ve endüstriyel uygulamalar için uygundur ve standart DDR2 SODIMM bağlantısı ve küçük form faktörü ile gelir.

Raspberry Pi'nin Nasıl Doğduğunu Öğrenin