Atmel AT89S8253-24JU, 8bit 8051 Microcontroller, AT89S, 24MHz, 2 kB, 12 kB Flash, 44-Pin PLCC
Κωδικός Προϊόντος της RS: 719-3907PΚατασκευαστής: AtmelΚωδικός Κατασκευαστή: AT89S8253-24JU
brand-logo
Προβολή όλων σε Microcontrollers
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Brand
Atmel
Family Name
AT89S
Package Type
PLCC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
44
Device Core
8051
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB, 12 kB
Maximum Frequency
24MHz
RAM Size
256 B
USB Channels
0
Number of SPI Channels
1
Number of USART Channels
Number of UART Channels
1
Number of I2C Channels
Typical Operating Supply Voltage
2.7 to 5.5 V
Number of CAN Channels
Width
16.662mm
Maximum Number of Ethernet Channels
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.064mm
Number of LIN Channels
Dimensions
16.662 x 16.662 x 4.064mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
CISC
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
16.66mm
Click here to find out more
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
Microchip AT89S8253-24JU, 8 bit 8051, AT89S8253 Microcontroller, 24 MHz, 12kB FLASH, 44-Pin PLCC
Ημερομηνία αποθέματος προσωρινά μη διαθέσιμη
P.O.A.
Επιλέγξτε συσκευασία
P.O.A.
Επιλέγξτε συσκευασία
Click here to find out more
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Brand
Atmel
Family Name
AT89S
Package Type
PLCC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
44
Device Core
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
2 kB, 12 kB
Maximum Frequency
24MHz
RAM Size
256 B
USB Channels
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
Number of I2C Channels
2.7 to 5.5 V
Number of CAN Channels
Width
16.662mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
4.064mm
Number of LIN Channels
Dimensions
16.662 x 16.662 x 4.064mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
CISC
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Length
16.66mm