Microchip ATMEGA2561-16AU, 8bit AVR Microcontroller, ATmega, 16MHz, 256 kB, 4 kB Flash, 64-Pin TQFP
Κωδικός Προϊόντος της RS: 666-4534Κατασκευαστής: MicrochipΚωδικός Κατασκευαστή: ATMEGA2561-16AU
brand-logo
Προβολή όλων σε Microcontrollers
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Family Name
ATmega
Package Type
TQFP
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
64
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
256 kB, 4 kB
Maximum Frequency
16MHz
RAM Size
8 kB
USB Channels
0
Number of PWM Units
2
Number of SPI Channels
1
Number of USART Channels
2
Number of UART Channels
0
Number of I2C Channels
1
Typical Operating Supply Voltage
4.5 → 5.5 V
Number of CAN Channels
Length
14.1mm
ADCs
8 x 10 bit
Width
14.1mm
Pulse Width Modulation
4 x 8 bit, 6 x 16 bit
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
1.05mm
Number of LIN Channels
Dimensions
14.1 x 14.1 x 1.05mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Click here to find out more
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
Microchip ATMEGA2561-16AU, 8 bit AVR, ATMEGA2561 Microcontroller, 16 MHz, 256kB FLASH, 64-Pin TQFP
Ημερομηνία αποθέματος προσωρινά μη διαθέσιμη
P.O.A.
P.O.A.
Click here to find out more
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Family Name
ATmega
Package Type
TQFP
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
64
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
256 kB, 4 kB
Maximum Frequency
16MHz
RAM Size
8 kB
USB Channels
Number of PWM Units
Number of SPI Channels
Number of USART Channels
Number of UART Channels
Number of I2C Channels
4.5 → 5.5 V
Number of CAN Channels
Length
14.1mm
ADCs
8 x 10 bit
Width
14.1mm
Pulse Width Modulation
4 x 8 bit, 6 x 16 bit
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
1.05mm
Number of LIN Channels
Dimensions
14.1 x 14.1 x 1.05mm
Program Memory Type
Flash
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Instruction Set Architecture
RISC
Number of ADC Units
Maximum Operating Temperature
+85 °C