Microchip MCP4661-503E/ST Digital Potentiometer 257-Position 50 kΩ Linear 2-Channel 14-Pin TSSOP
Κωδικός Προϊόντος της RS: 598-658Κατασκευαστής: MicrochipΚωδικός Κατασκευαστή: MCP4661-503E/ST
brand-logo
Προβολή όλων σε Digital Potentiometers
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
50kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
Surface
Interface Type
2 Wire
Package Type
TSSOP
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
5mm
Height
1mm
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Series
MCP4661
Automotive Standard
AEC-Q100
Click here to find out more
Ημερομηνία αποθέματος προσωρινά μη διαθέσιμη
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
50kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
Surface
Interface Type
2 Wire
Package Type
TSSOP
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
5mm
Height
1mm