Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E101P 1000
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
25μA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%