Pepperl + Fuchs NBB4-12GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200 mA
Thread Size
M12
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Terminal Block
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.55kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Output Type
PNP
Χώρα Προέλευσης
Vietnam
Λεπτομέρειες Προϊόντος
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.