TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, CFE400M-48-5C-TFCML-NT, 48V dc, 8.3A, 400W, 1 Output, 85 →
brand-logo
Προβολή όλων σε Switching Power Supplies
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Output Voltage
48V dc
Output Current
8.3A
Power Rating
400W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Open Frame
Package Type
Open Frame
Length
177.8mm
Width
100mm
Medical Approved
Yes
Depth
71.2mm
Efficiency
94%
Minimum Temperature
0°C
Weight
860g
Maximum Temperature
+70°C
Χώρα Προέλευσης
United Kingdom
Λεπτομέρειες Προϊόντος
TDK Lambda Series CFE400M, 400W, U Bracket AC-DC Medical Power Supply
CFE400M, 400W, fan cooled, AC-DC U Bracket, low profile medical power supplies rated at 400W for operating temperatures from 0°C to +50°C with an AC input range of 85-264Vac and dual fusing as standard. These CFE400M AC-DC power supplies have a low leakage current of < 300μA, 4kVac reinforced input-to-output isolation, an output-to-ground isolation of 1500Vac and meet IEC/EN/UL/CSA 60601-1 Editions 2 & 3 safety approvals, suitable for medical and dental applications. The CFE400M series medical power supply has a zero-voltage-switching (ZVS) resonant converter on the output stage which reduces switching losses and noise, improves EMC, and enhances overall efficiency. The microprocessor within these CFE400M medical power supplies control the output of the resonant converter as well as the current limit and peak current operation, which enables the supply to provide power to inductive as well as capacitive loads. Typical applications for these CFE400M 400W medical power supplies include medical/dental equipment and other high integrity applications including laboratory, process controls, ATE, automation, broadcast, instrumentation, routers, servers and security networks.
Standards
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
XP Power Switching Power Supply, FCM400PS48 48V dc, 8.3A, 400 W, Input 80V ac to  275V ac
Ημερομηνία αποθέματος προσωρινά μη διαθέσιμη
P.O.A.
P.O.A.
Μπορεί να σας ενδιαφέρει
Τεχνικό φυλλάδιο
Προδιαγραφές
Output Voltage
48V dc
Output Current
8.3A
Power Rating
400W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Package Type
Length
177.8mm
Width
100mm
Medical Approved
Yes
Depth
71.2mm
Efficiency
94%
Minimum Temperature
0°C
Weight
860g
Maximum Temperature
+70°C
Χώρα Προέλευσης
United Kingdom
Λεπτομέρειες Προϊόντος